Testovi mobitela

MEANIT Q1

Q1 Q1 Q1 Q1 Q1 Q1 Q1 Q1 Q1 Q1 Q1 Q1 Q1 Q1 Q1 Q1
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 07-2016
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G
Hrvatski izbornik Da
Operativni sustav Android 5.1 Lollipop
Chipset MediaTek MTK 6580
Procesor Cortex-A7
Frekvencija procesora 1,30 GHz
Broj jezgri procesora 4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4
Rezolucija ekrana 480 x 800
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 233
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 4 GB
RAM memorija 512 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 5 megapiksela (2560 x 1920)
Rezolucija prednje kamere 2 megapiksela (1600 x 1200)
Bljeskalica LED
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 1450
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno Poklon: dodatna silikonska zaštita
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 45
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test AnTuTu (bodova) 18984
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 103
Gdje kupiti
Cijena 399 kn
Info Intelkom


01/ 3863 888
http://meanit.hr/
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Početna klasa
Autor: Lucija Pilić

Pametni mobitel za samo 400 kuna

15.07.2016.

 

Pametni mobitel danas nije luksuz već samo jedan u nizu uređaja koje smo naučili svakodnevno koristiti. Zašto se onda cijena najjeftinijih modela u slobodnoj prodaji rijetko spušta ispod 500 kuna? Zašto nemamo modele od 200 kuna, kao što smo uvijek imali za feature phoneove? Na to pitanje nemamo pametan odgovor, no MeanIT bi ga uskoro mogao ponuditi. Njihov novi entry model, MeanIT Q1, ruši cijene na tržištu - nov novcat može se nabaviti tek za 400 kuna. Što za te novce nudi, pročitajte u našem testu.

Sadržaj pakiranja

U kutiji smo dobili punjač jačine 500 mA, microUSB kabel dužine 103 cm, silikonsku prozirnu zaštitnu maskicu i, naravno, mobitel. MeanIT mobiteli su gotovo uvijek bogati s opremom.

Ergonomija, dizajn i izrada

Debeljuškasti uređaj generičkog dizajna sa zaobljenim rubovima odlično paše u ruci te ćete ga bez problema moći koristiti jednom rukom. Na njegovoj desnoj strani nalazi se gumb za uključivanje/isključivanje uređaja te tipke za pojačavanje/stišavanje zvuka. Na gornjem dijelu smjestili su se utori za slušalice i microUSB kabel, a na donjem dijelu, ispod kapacitivnog ekrana, leže rezistivne tipke za odabir glavnog ekrana, povratak na stari te aktivaciju više opcija. Na leđima plastičnog uređaja smještena je pomalo isturena kamera te zvučnici. Jednom kad ju stavite na uređaj, zaštitna maskica daje dovoljno prostora oko utora, tipaka i komponenata za ugodno korištenje.

 

Poklopac se malo teže otvara, a ispod se nalazi mjesto za odvojivu bateriju te tri utora - za miniSIM i microSIM karticu te microSD karticu. Na uređaju su prigodno nacrtane upute za stavljanje kartica u utore.

Ekran i tipkovnica

4-inčni ekran rezolucije 800 x 480 piksela (233 ppi) je responzivan, no ima nešto bljeđu reprodukciju boja i manji intenzitet svjetline. Srećom, u postavkama (MiraVision) možete pojačati, odnosno promijeniti intenzitet boja i uključiti dinamički kontrast.

 

Izgled i raspored tipkovnice bit će poznat svakome tko je koristio klasični Android Lollipop uređaj, a prednost joj je što je smještena na malom ekranu tako da komotno možete tipkati jednom rukom. Ipak, lagali bismo kad bismo rekli da nije potreban određen stupanj prilagodbe na tako malu tipkovnicu. Ovdje se lako zalomi tipfeler.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

MeanIT Q1 pogoni MediaTekov MTK 6580 čipset s četverojezgrenim Cortex-A7 procesorom na taktu od 1,3 GHz i 512 MB RAM-a. Verzija OS-a je Android Lollipop 5.1, iako dizajnom određenih ikona podsjeća na KitKat. Shodno tome, uređaj je očekivano sporiji u izvršavanju zadataka kao što je pokretanje aplikacija ili prebacivanje s jednog na drugi program. Nekad vam se može učiniti da se aplikacija ili uređaj smrznuo, no dajte mu par sekundi, vjerojatno mu samo treba vremena da procesuira vaš upit.

 

S pozitivne strane, povratak na glavni ekran je gotovo uvijek instantan. Uređaj očekivano štuca s 15 i više otvorenih aplikacija pa bismo vam preporučili da redovito ubijate programe koji vam u datom trenutku nisu potrebni.

 

Uređivanje glavnog izbornika je standardno. Pritiskom na gumb za više opcija otvaraju vam se mogućnosti za promjenu pozadinske slike i postavljanje widgeta. Imate ukupno tri stranice na koje možete postaviti prečace za omiljene programe. U postavkama možete podesiti planirano uključivanje i isključivanje mobitela te pametne geste. Primjerice, dvostruki klik za buđenje uređaja iz sna ili crtanje slova c za otvaranje fotoaparata (camera).

Imenik, pozivi i društvene mreže

U aplikaciji Kontakti možete vidjeti sve vaše kontakte uvezene s raznih računa (Gmail, FB, Skype...) te razvrstane u sveobuhvatni imenik i favorite. U postavkama aplikacije još možete naći kontakte razvrstane po grupama. Svakom novom kontaktu kojeg dodajete možete dodati sliku, informacije poput rođendana, nadimka, adrese i sl.

 

Prečac na kontakte, tj. imenik nalazi se u programu Telefon, zajedno s karticama za brzo biranje (favoriti i često kontaktirane osobe) te popisom poziva.

 

Od društvenih mreža instalirali smo Twitter, Instagram i Facebook Lite. Facebook Lite je nova aplikacija od Facebooka, oskudna dizajnom, ali zato sa svim bitnijim funkcionalnostima za korisnike. I za razliku od velike FB aplikacije, troši mnogo manje resursa.

E-mail i poruke

MeanIT Q1 vam na raspolaganje nudi dva različita e-mail klijenta: Gmail i E-mail. Dizajnom su ove dvije aplikacije vrlo slične, a razlikuju ih poneke funkcionalnosti kao što je mogućnost pusha i arhiviranja na Gmailu te boljih opcija za sinkronizaciju ne-Gmail računa na običnom E-mail klijentu.

 

Za slanje SMS i MMS poruka još uvijek primarno služi aplikacija Poruke, no valja napomenuti da je Messenger nedavno ponudio mogućnost sinkronizacije i slanja SMS-ova iz svog sučelja. Budući da se većina korisnika služi servisima poput Messengera za dopisivanje, sasvim je izgledno da će dobar dio njih prebaciti svoju komunikaciju na to univerzalno sučelje, privatnosti usprkos.

Procesor, memorija

Uređaj radi na prošlogodišnjem MediaTekovom MTK 6580 čipsetu, na kojem se nalazi četverojezgreni Cortex-A7 procesor i 512 MB RAM-a. Uređaj bi vjerojatno bio mnogo fluidniji za rad da se udvostruči količina RAM-a, no tada bi zasigurno bio i dvostruko skuplji.

 

Od interne memorije, navedeno je da ima 4 GB (stvarno dostupno 4,7 GB) pa će vam za pohranu dodatne  multimedije i aplikacija biti potrebna microSD kartica. Mobitel može registrirati microSD kartice do 32 GB, a one se u trgovinama mogu naći već od 60 kuna.

Benchmark test

Što se tiče sintetičkih testova, MeanIT Q1 je na Quadrant Standardu postigao 9145 bodova (MeanIT Q4 - 3637), AnTuTu je pokazao 18984 bodova (MeanIT Q4 - 19595), Vellamo Metal 760 (MeanIT Q4 - 725), Vellamo Multicore 1233, a Vellamo Browser (Chrome) 1807 bodova (MeanIT Q4 - 1202).

 

Na testu stvarnih performansi, MeanIT se u prosjeku upalio (do pojave signala) za 44,9 sekundi (MeanIT Q4 - 20), ugasio za 6, a pokrenuo kameru za 1,9 sekundi (MeanIT Q4 - 2).

Baterija i trajanje

S uključenom maksimalnom svjetlinom, WiFi ili 3G signalom, pola sata korištenja GPS-a te automatskom sinkronizacijom dva mail računa, baterija se od 100 % do nule ispraznila za 3 sata i 35 minuta.

 

Pritom smo koristili sat vremena koristili YouTube, sat vremena Gmail, 55 minuta društvene mreže, pola sata internet, 5 minuta poruke te 5 minuta Karte. Baterija od 1450 mAh se od nule do kraja napunila za 3 sata i 42 minute.

Multimedija, FM radio, glazba

S MX Playerom pokrenuli smo desetak videa različitih rezolucija (od 480p do 1080p) različitih formata (.avi, .mkv i .mp4) i iako je uređaj mogao pokrenuti sve filmove, vidljivo se mučio s reprodukcijom FullHD videa, a i izostala je reprodukcija AC3 zvučnog kodeka. No dobro, ionako nema previše smisla skidati filmove u fullHD rezoluciji za reprodukciju na 480p panelu pa mu to ne zamjeramo. YouTube također ograničava kvalitetu rezolucije na 480p.

 

Što se tiče reprodukcije glazbe, ona je bila prilično glasna, ali kvalitetom prosječna, kako na Appleovim iPhone 6 slušalicama, tako i na zvučnicima. Standardna aplikacija za glazbu bez problema svira .mp3, .m4a i .flac datoteke, a datoteke razvrstava po pjesmama, izvođačima, albumima i popisima. FM radio krasi asketski dizajn i funkcije. Možete pretraživati i spremati (u favorite) radio postaje, snimati prijenos i/ili staviti ga na zvučnik.

Fotoaparat i video

Stražnja kamera ima razlučivost od 5 MP, a prednja od 2 MP. Kao i na ostalim Android uređajima, na raspolaganju imate solidan broj opcija za podešavanje kvalitete slike, od biranja razlučivosti (za 16:9 rezoluciju maksimalna razlučivost je 3 MP), podešavanja ISO vrijednosti (do 1600), uključivanja bljeskalice, HDR-a, snimanja panorame, objekata u pokretu i sl. Na prednjoj kameri opcije su vam sužene: možete uključiti HDR i mod za uljepšavanje lica.

 

Fotografije su, općenito govoreći, slabije kvalitete, nedostaje im oštrine, a na rubovima se često primjećuje zamućenost, čak i u idealnim dnevnim uvjetima. Reprodukcija boja je bljeđa nego u stvarnosti i ima naglašen plavi ton, no to djelomično možete popraviti uključivanjem HDR-a (neprikladno za fotografiranje objekata u pokretu i noćnih scena). Stražnja kamera može snimati video u fullHD rezoluciji, ali on ne daje toliko oštar prikaz koji biste od 1080p filmova očekivali.

 

Fotografirano s MeanIT Q1

 

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1469177584.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1469177603.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1469177623.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Od opcija za povezivanje, tu su Wi-Fi, 3G i Bluetooth. Bluetooth radi normalno, ali se ime mobitela na drugom BT uređaju (s kojim smo ga uparivali) prikazivalo na kineskom jeziku.

 

Od internet preglednika instalirali smo i služili se Googleovim Chromeom koji je instantno uvećavao zumirani sadržaj (potrebno na stranicama poput Mobil.hr) i učitavao elemente pri brzom skrolanju. Međutim, s desetak otvorenih kartica MeanIT Q1 se vidljivo usporio tako da preporučamo da imate otvorenih maksimalno pet kartica za ugodan rad.

Navigacija

Uređaj dolazi s predinstaliranim Googleovim Kartama, unutar kojih je prisutna Navigacija. Kad odaberete rutu, možete vidjeti koliko bi vam trebalo da ju prođete pješke, javnim prijevozom ili autom. Iz aplikacije također možete po ruti naručiti Uber (morate ga prethodno instalirati). S kodom GOOGLE_MAPS vaša prva vožnja, u iznosu do 35 kuna, bit će besplatna. MeanIT Q1 vas s uključenim GPS-om može prilično brzo i točno locirati.

Uredski paket

Na uređaju nismo vidjeli predinstalirani uredski paket pa smo skinuli vjerni i pouzdani WPS Office za otvaranje i uređivanje .doc, .ppt, .xls i .txt dokumenata te pregledavanje PDF-ova. Usto smo imali instaliran Evernote za zapisivanje bilješki.

Organizator i alarm

Za organizator nam je poslužio stari, dobri Kalendar koji smo sinkronizirali s Google računom. Kalendar ima sučelje još od KitKata koje vam nudi pregled događanja po danu, tjednu, mjesecu i rasporedu. Uz unos datuma i vremena novih događaja, možete još unijeti informacija poput mjesta, opisa, gostiju i sl.

 

Alarm je smješten unutar aplikacije Sat te vam nudi mogućnost podešavanja vremena alarma, ponavljanja određenim danima, melodije i opisa. Uz alarm, tu je svjetski sat, štoperica i odbrojivač vremena. Alarm zvoni čak i kad je mobitel ugašen!

Aplikacije i igre

Na uređaju dolazi šturi set predinstaliranih Googleovih aplikacija pa ćete sve dodatne programe morati skinuti sami. S obzirom na malu internu memoriju uređaja, to nas nije previše iznenadilo. Svakako uzmite SD karticu za pohranjivanje multimedije i aplikacija.

 

Od igara isprobali smo Drive Ahead!, King of Thieves i Lonely One. Lonely One je čudna hipsterska, ali opuštajuća simulacija golfa koja igrivošću podsjeća na Angry Birds. King of Thieves je arkada koja nam se nije pretjerano svidjela radi svog trial and error pristupa i elemenata farbanja zlata i dragulja potrebnih za napredak na ljestvici najboljih. Drive Ahead! je pak pomalo zbunjujuća tučnjava u kojoj, jureći automobilom, morate smrskati glavu protivnika prije nego što to on učini vama.

Cijena za MeanIT Q1

MeanIT Q1 je jedan od najjeftinijih pametnih mobitela na tržištu - košta tek 399 kuna (srpanj 2016.).

Cool faktor

Najviše nam je cool bila zaštitna gumena maskica koja je došla u paketu s mobitelom.

Zaključak testa

MeanIT Q1 je kompaktan i jeftin pametni mobitel, samodostatan za sporiji, ali uobičajeni svakodnevni rad (praćenje događanja, pisanje mailova, surfanje internetom i društvenim mrežama). Performanse su mu očekivano slabije. Ipak, za cijenu po kojoj se prodaje teško ćete naći nešto bolje.

 

Plus

+ dualSIM

+ ergonomija

+ cijena

 

Minus

- brzina rada

Konkurencija - MeanIT Q4

S obzirom na cijenu i karakteristike, vrlo je teško pronaći konkurenciju ovom modelu. Možda mu je najsličniji stariji uređaj istog proizvođača - MeanIT Q4. On se također može pohvaliti četverojezgrenim procesorom na 1,3 GHz takta, 512 MB RAM-a, 4 GB interne memorije i 4-inčnim ekranom 480 x 800 rezolucije. Ima čak i nešto jaču bateriju od 1500 mAh. Međutim, radi na Androidu 4.4 te ima slabije kamere. Stražnja ima 3,2 MP, a prednja 0,3 MP. No zato mu je i cijena nešto niža u slobodnoj prodaji - može se naći za 349 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1469177644.jpg

Konkurencija - Vivax Fun S4012

Vivax je još jedan hrvatski mobitel, a za nešto višu cijenu od 449 kuna nudi se četverojezgreni procesor takta 1,3 GHz, 1 GB RAM-a i 8 GB interne memorije. Veličina ekrana, rezolucija, verzija OS-a, razlučivost stražnje kamere i baterija su iste kao na MeanIT Q1 modelu, ali Vivax Fun S4012 ima nešto slabiju prednju kameru - 0,3 MP.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1469177663.jpg

 

 

 

Komentari

Matt

07. kolovoza 2016 - 18:39 Prijavi neprimjeren komentar

u 2016.godini uređaj sa 512mb RAM-a? Ma dajte...

Odgovori