Testovi mobitela

MEANIT Q7

Q7 Q7 Q7 Q7 Q7 Q7 Q7 Q7 Q7 Q7 Q7 Q7 Q7 Q7 Q7
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 03-2016
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 4G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 151 x 76 x 7,9
Operativni sustav Android 5.1 Lollipop
Frekvencija procesora 1,00 GHz
Broj jezgri procesora 4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,5
Rezolucija ekrana 1280 x 720
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 267
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 13 megapiksela (4160 x 3120)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2560 x 1920)
Bljeskalica dual LED
Rezolucija video snimanja 1280 x 720
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2850
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno HotKnot, Preklopna torbica u pakiranju, Metalni okvir,2.5D ekran
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 33
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 9183
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1399 kn
Info Intelkom


01/ 3863 888
http://meanit.hr/
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Dugoprsti phablet
Autor: Lucija Pilić

MeanIT-ov novi phablet, po uzoru na iPhone, dolazi sa senzorom za prepoznavanje otiska prstiju

07.03.2016.

 

Novi MeanIT-ov phablet s karakteristikama poput 2.5D ekrana i senzora za prepoznavanje otiska prstiju želi ponuditi nešto više u nižoj cjenovnoj klasi. Koliko mu u tome uspijeva, pročitajte u nastavku recenzije / testa MeanIT Q7.

Ergonomija, dizajn i izrada

MeanIT Q7 je 5,5-inčni phablet što znači da ćete ga teško koristiti s jednom rukom. Usto, radi se o pomalo težem uređaju. Usprkos tome, Q7 izgleda elegantno. Bijeli mobitel omotan je metalnim obrubom. S bočne desne strane se nalaze tipke za pojačavanje/stišavanje zvuka i gumb za uključivanje/isključivanje uređaja, a s lijeve utor za dvije microSIM kartice ili kombinaciju microSIM kartice i microSD kartice. Na gornjoj strani smješten je 3,5 mm utor za slušalice, a na donjoj utor za microUSB kabel. Na gornjoj i donjoj strani isto tako se nalaze male sive linije koje povezuju prednju i stražnju stranu.

 

Na prednjoj strani nalaze se tri kapacitativne tipke (više opcija, Home, povratak na glavni ekran) te ekran obrubljen crnim okvirom, a na stražnjoj glavna kamera i senzor za prepoznavanje otiska prstiju. U svakodnevnom korištenju pomalo je teško doprijeti do senzora za otisak prstiju budući da se radi o povećem uređaju.

Ekran i tipkovnica

Generalno smo bili vrlo zadovoljni 5,5-inčnim IPS ekranom rezolucije 1280 x 720 piksela (267 ppi). Precizno registrira dodir te omogućuje ugodno gledanje sadržaja iz raznih kutova. Ipak, boje su malo bljeđe, a u postavkama nema opcija za popravljanje/mijenjanje kontrasta i zasićenosti (kao na drugim Android Lollipop uređajima). Ovdje treba posebno napomenuti da je staklo ekrana 2.5D, tj. glatko izbrušeno na krajevima, što se pozitivno osjeti pri tipkanju.

Klasična Android Lollipop tipkovnica ovdje je još prostranija i omogućuje vam brzo i precizno tipkanje.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Uređaj radi na 5.1 verziji Android Lollipopa te pruža gotovo čisto Android iskustvo. Tek smo u postavkama našli nekoliko diferencirajućih stavki, odnosno podešavanje pametnih gesta (crtanje slova da biste otvorili pojedinu aplikaciju ili okretanje mobitela da biste ga utišali) i jednu kul opciju zvanu Float gesture.

 

Float gesture je mali kružić koji izgleda kao oblačić razgovora s Facebook Messengera i možete ga staviti bilo gdje uz lijevu ili desnu stranu ekrana. Dodir na taj kružić vam otvara opcije poput otvaranja posebnog prozorčića za reprodukciju glazbe ili videa, zaključavanja ekrana ili pojedinih kapacitativnih tipki, itd.

 

Što se tiče brzine rada, bili smo ugodno iznenađeni stabilnošću i brzinom, s obzirom da mobitel radi s 2 GB RAM-a te četverojezgrenim procesorom na 1,0 GHz takta. Očito je da slabiji procesor ne utječe toliko bitno na performanse kad radi u paru s dovoljno radne memorije.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik, odnosno Kontakti izgledaju isto kao na drugim mobitelima na kojima se vrti Android Lollipop. Aplikacija je podijeljena na favorite i sve kontakte, a grupe otvarate iz izbornika, gdje se nalaze i ostale postavke za podešavanje i uvoz kontakata. Uz pomoć donjeg desnog gumba možete dodati novi kontakt te mu pripojiti sliku, informacije poput nadimka, adrese, rođendana i sl.

 

U aplikaciji Telefon prigodno imate prečac za kontakte, ako morate nazvati nekoga tko vam nije na brzom biranju (favoriti) ili nije na spisku posljednjih poziva. Dolje u sredini nalazi se prečac za numeričku tipkovnicu. Bili smo zadovoljni kvalitetom razgovora.

 

Što se tiče društvenih mreža, nijedna nije prethodno instalirana na mobitelu, no možete ih naknadno skinuti s Google Playa. Facebook i Twitter krasi uobičajeni dizajn, no iskustvo korištenja na ovako velikom ekranu je ipak drugačije, rekli bismo bolje, jer su slike veće, a GIF-ovi se prikazuju u cijelosti (na manjem ekranu jedan dio slike zna biti odrezan).

E-mail i poruke

E-mail i Gmail aplikacije zadužene su za pregled mailova te se ničim ne razlikuju od istih aplikacija na drugim mobitelima s Android Lollipopom. Međusobno također imaju vrlo malo razlika. Obje aplikacije podržavaju pregledavanje poruka swipeom, imaju tipke za odgovor unutar maila te brisanje na gornjoj traci.

Slično je i s porukama. Običnim SMS-ovima možete dodavati priloge, brze skice za odgovor, a kontakt možete direktno iz aplikacije pozvati i/ili vidjeti povijest interakcije s istim.

Procesor, memorija

MeanIT Q7 se može pohvaliti s 2 GB RAM-a, koja dosta pomažu slabijem, četverojezgrenom procesoru na 1,0 GHz takta. Od interne memorije deklarirano ima 16, a u stvarnosti 11,6 GB prostora za pohranu. Memoriju možete proširiti microSD karticom, ali onda morate žrtvovati jednu SIM karticu i 40-ak kuna za medij od 16 GB.

Benchmark test

Uređaj je na AnTuTu testu postigao 23.683 bodova, Quadrant Standardu 9183, Vellamo Browseru (Chrome) 1972, Vellamo Metalu 847 te Vellamo Multicoru 1241 bodova. Dakle, spada u nižu kategoriju mobitela. Ipak, zanimljivo je koliko se brzo uključuje i isključuje u usporedbi s konkurentima iz klase, ali i ostalim mobitelima. Treba mu 33,1 sekunda za uključivanje, 3,9 sekundi za isključivanje te 2 sekunde za pokretanje kamere.

Baterija i trajanje

Baterija od 2850 mAh izdržat će vam jedan dan. Da, ima velik kapacitet, ali i ekran je velik pa baterija ne može dugo trajati. U svom jednodnevnom korištenju imali smo svjetlinu i ton podešen na najjače, s upaljenim WiFi-jem ili 4G-om (mada nismo svugdje hvatali LTE signal). Sat vremena i 10 minuta koristili smo Chrome, sat vremena proveli smo na društvenim mrežama (FB, Twitter), pola sata (zasebno) na kameru, aplikacije i gledanje videa te 15 minuta na igranje te ispraznili punu bateriju do kraja. Mobitel osjetno guta kapacitet i kad je u mirovanju, unatoč uključenoj postavki za štednju u mirovanju. Uz mobitel nismo dobili originalni punjač, no na "opremi" od bratskog MeanIT-a Q3 baterija se punila šest sati i 31 minutu.

Multimedija, FM radio, glazba

Bili smo izrazito zadovoljni reprodukcijom filmova na ovom velikom ekranu. Od SD do FullHD rezolucije do različitih formata (.avi, .mp4, .mkv), MeanIT Q7 pokreće sve bez problema i trzanja. Jedino ima problema s audio reprodukcijom AC3 kodeka što je slučaj i kod većine drugih mobitela.

 

Glazbena reprodukcija je prosječna, ali vrlo glasna na slušalicama i zvučniku. Vesele mogućnosti podešavanja ekvalizatora i pojačavanja basova u opcijama. Postavke i izgled glazbenog playera su tipične za Android uređaj, kao i FM radija. FM radio vam omogućava snimanje glazbe, pretraživanje i pohranu stanica, a glazbeni player vam razvrstava datoteke po albumu, izvođačima, pjesmama i playlistama.

Fotoaparat i video

MeanIT dolazi s 5 MP kamerom s prednje te 13 MP kamerom sa stražnje strane. Snima video u 720p. U postavkama možete podesiti opcije balansa bijele boje, ISO-a (do 1600), bljeskalicu, HDR (vrijedi i za prednju kameru), snimiti panoramu, izgladiti bore na licu i još svašta.

 

U dnevnim uvjetima, fotografije sa stražnje kamere ispadaju dobro, iako se primijeti nešto mračniji ton boja i zamućenost. U zatvorenim prostorima počinje se primjećivati blaga pikselizacija, a u noćnim scenama, bez značajnog izvora svjetla, fotografije su izrazito zrnate. Isto se može reći i za 720p video. Fotografije s prednje kamere također gube dosta na kvaliteti kad se uvjeti snimanja pogoršaju.

 

Fotografirano s MeanIT Q7

 

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link:

http://1drv.ms/1SBMeA0

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457606991.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457607046.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457607117.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Za razliku od većine mobitela iz niže kategorije, MeanIT Q7 se može pohvaliti 4G/LTE povezivošću. Uz brz mobilni podatkovni promet, tu je WiFi, Bluetooth i HotKnot (alternativa NFC-u).

 

Na mobitel smo skinuli Chrome za pretraživanje interneta i on se, kao u većini slučajeva, pokazao pouzdanim. Imali smo desetak otvorenih kartica (uz još 20 otvorenih programa u pozadini) i ništa nije štekalo. Nije čak bilo ni predugog laga između prebacivanja web stranica. Zumiranje je instantno, a elementi stranice se brzo učitavaju.

Navigacija

Na uređaju su predinstalirane Google Karte koje ujedno sadrže navigaciju. Navigacija je posebno korisna budući da vam može reći za koliko možete doći od točke A do točke B autom, javnim prijevozom ili pješice.

Uredski paket

MeanIT ne dolazi s predinstaliranim uredskim paketom, a mi vam preporučao da s Google Playa skinete WPS Office, u kojem možete otvarati, stvarati i uređivati dokumente, tablice i prezentacije te pregledavati PDF-ove.

Organizator i alarm

Kalendar, koji se automatski sinkronizira s Google kalendarom, vam može poslužiti kao organizator za upisivanje događaja, datuma i vremena te opisa. Radi se staroj aplikaciji koja se nije bitno mijenjala u pogledu dizajna i funkcija proteklih nekoliko godina.

 

U aplikaciji Sat naći ćete svjetsko vrijeme, štopericu, odbrojivač vremena i alarm, kojem možete podesiti melodiju i dane ponavljanja. Alarm zvoni i kad je uređaj isključen.

Aplikacije i igre

Uređaj dolazi s osnovnim setom Googleovih aplikacija. Sve ostalo (društvene mreže, poslovne aplikacije, igre) morat ćete skinuti s Google Playa. Provest ćete malo više vremena za podešavanje mobitela po vlastitom ukusu, ali zato nećete imati suvišnih programa na uređaju. MeanIT Q7 je itekako sposoban za pokretanje grafički zahtjevnijih igara. Na njemu su se uredno vrtjeli Assassin's Creed Pirates i Hollywood Story.

Cijena za MeanIT Q7

Mobitel se može nabaviti za, s obzirom što nudi, vrlo povoljnih 1399 kuna.

Cool faktor

Kvadratasta kućica na poleđini u kojoj je smješten senzor za prepoznavanje otiska prstiju najviše nam je kul kod dizajna ovog mobitela.

Zaključak testa

MeanIT Q7 je phablet vrlo dobrih performansi za svoju kategoriju. Bili smo rezervirani kad smo vidjeli specifikacije procesora, no uređaj nas je potpuno razuvjerio brzinom i stabilnošću. U njegove svijetle točke ubraja se i ekran, koji, opet, na papiru nije nešto posebno, no u praksi nam je jako dobro služio pri gledanju filmova i uređivanju dokumenata. Pohvalili bismo i Float gesture softverski dodatak, kojeg bi rado vidjeli na drugim uređajima te mogućnosti povezivanja (LTE, HotKnot).

 

Plus

+ performanse

+ ekran

+ povezivost

+ Float gesture

 

Minus

- ergonomija

- senzor za prepoznavanje otiska prstiju

- kamera

Konkurencija - Blackview Alife P1 Pro

U pogledu veličine i rezolucije ekrana, procesora, radne  i interne memorije te povezivosti ova dva mobitela su identična. Blackview također ima 2.5D ekran te senzor za prepoznavanje otisaka prstiju. Usto, kamera od 13 MP može snimati video u 1080p, ali baterija, prema proizvođaču, ima kapacitet od 2800 mAh. Ovaj model košta 1199 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457463256.jpg

Konkurencija - Xiaomi Redmi Note 2

Za nešto višu cijenu od 1471 kune možete nabaviti mobitel od 5,5-inča FullHD rezolucije, s osmojezgrenim procesorom koji radi na 2 GHz takta (i 2 GB RAM-a) te s baterijom od 3060 mAh. Osim što je skuplji, Redmi Note 2 nema senzor za prepoznavanje otiska prstiju.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457463270.jpg

 

 

 

Komentari

ščoco

16. srpnja 2016 - 14:10 Prijavi neprimjeren komentar

koliko košta meanit q7 kad je na akciji
hvala

Odgovori