Testovi mobitela

MEANIT Tablet Q10

Tablet Q10 Tablet Q10 Tablet Q10 Tablet Q10 Tablet Q10 Tablet Q10 Tablet Q10 Tablet Q10 Tablet Q10 Tablet Q10 Tablet Q10 Tablet Q10 Tablet Q10 Tablet Q10
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Vrsta uređaja Tablet
Hrvatski izbornik Da
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset RockChip RK3126
Frekvencija procesora 1,30 GHz
Broj jezgri procesora 4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 10,1
Rezolucija ekrana 1024 x 600
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 118
Memorija
Interna memorija telefona 8 GB
RAM memorija 512 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 2 megapiksela (1600 x 1200)
Rezolucija prednje kamere 0,3 megapiksela (640 x 480)
Autofokus Ne
Stabilizacija slike Ne
Prijenos podataka
GPRS Ne
EDGE Ne
UMTS (3G) Ne
LTE (4G) Nema
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 4000
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno G-Senzor
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 46
Vrijeme uključivanja kamere (s) 4
Benchmark test Quadrant (bodova) 1259
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 599 kn
Info Intelkom


01/ 3863 888
http://meanit.hr/
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Velikan među početnicima
Autor: Lucija Pilić

MeanIT sa svojim Q10 modelom želi ponuditi veliki tablet skromnih performansi za više nego prihvatljivu cijenu

13.02.2016.

 

U entry level klasi tableta ispod 1000 kuna do sad su se nalazi omanji uređaji veličine 7 inča. MeanIT tu situaciju želi prodrmati lansiranjem 10-inčnog tableta po cijeni od 599 kuna. Koliko mu u tome uspijeva, pročitajte u našoj recenziji.

Sadržaj pakiranja

U paketu smo, uz tablet, dobili punjač, microUSB kabel duljine 100 cm te DC kabel duljine 96,5 cm.

Ergonomija, dizajn i izrada

MeanIT Tablet Q10 dijeli mnogo toga sličnoga s novom serijom manjih Q tableta (Q70, Q71). Krasi ih isti pravokutni, ovalni oblik, upakiran u plastično kućište. S jedne, stražnje, strane nalazi se zvučnik, dok na drugoj caruju utori (microSD, slušalice, microUSB, DC) i tipke (uključivanje/isključivanje uređaja, pojačavanje/stišavanje glazbe). Ima i mali otvor za reset uređaja, no mi smo se radije koristili starom, dobrom softverskom metodom za brisanje sadržaja i računa. Na istoj strani gdje se nalaze utori i tipke smjestile su se prednja i stražnja kamera. Potonja, na sreću, nije izbočena. Što se tiče utora, nije nam se svidjelo što originalni microUSB kabel dijelom viri iz utora pa smo često, spajajući se s računalom, gubili vezu pri prebacivanju datoteka.

Ekran i tipkovnica

10-inčni ekran rezolucije 1024 x 600 (niskih 118 ppi) krasi 16:9 format, idealan za gledanje filmova, no za razliku od Q70/Q71 modela nema IPS matricu. S druge strane, ekran je vrlo responzivan te nećete imati većih problema s pisanjem po prostranoj tipkovnici, koja usto podržava dijakritičke znakove. Zanimljivo je da vam tablet nudi mogućnost podešavanja intenziteta boja u screen mode postavkama (unutar Prikaza).

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

MeanIT radi na četverojezgrenom RockChipovu RK3126 čipsetu (1,3 GHz) s 512 MB RAM-a, što omogućuje sporiji rad, čak i na starijoj, Android 4.4.4 verziji OS-a. U principu, možete imati pet otvorenih aplikacija odjednom, no to vam ne bismo preporučili, pogotovo ako su u pitanju neki zahtjevniji programi. Primjerice, svaka aplikacija društvenih mreža (Facebook, Twitter, Messenger) otvarala nam se po desetak sekundi te nismo mogli imati sve tri upaljene bez da smo jednu od njih prethodno ugasili.

 

Sučelje će biti vrlo poznato svim Android korisnicima koji su unazad dvije godine kupili mobitel/tablet (stock Kit Kat). Jedino što se malo izdvaja je donja traka za upravljanje gdje, uz dodirne tipke za povratak, povratak na glavni ekran i pregled svih otvorenih programa, imate tipke za pojačavanje/stišavanje zvuka te u postavkama možete dodati tipku za screenshot. U postavkama možete također namjestiti više profila/korisnika pa, preko odobravanja/ograničavanja pristupa određenim aplikacijama, odrediti tko će od ukućana koristiti tablet za koje namjene.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Ovaj tablet nema mogućnost zvanja niti je na njemu instalirana aplikacija Osobe (imenik).

 

Što se tiče društvenih mreža, na uređaju dolazi predinstaliran Facebook, čije je iskustvo korištenja drugačije od onog s mobitela ili manjih tableta. Naime, s desne strane se nalazi skrolabilni news feed, a s lijeve preporuke Facebooka. Isto tako, sve funkcije stavljene su na gornju naslovnu stranu te podijeljene na dva dijela. S desne strane smješten je prečac za news feed, zahtjeve za prijateljstvom, notifikacije i postavke dok se na lijevoj nalazi pretraga, link za Messenger aplikaciju te popis dostupnih prijatelja na Facebooku. S druge strane, Twitter aplikacija nas je razočarala jer efektivno ne koristi dodatan prostor za, primjerice, omogućavanje pisanja statusa iznad/ispod timelinea bez suvišnog klika na tu opciju. Usto, ne sortira tvitove po tvitovima i odgovorima korisnika već sve miješa zajedno.

E-mail i poruke

Gmail i E-Mail klijenti i ovog puta su bili naši vjerni kolege koji su nas pravilno obavještavali o pristigloj pošti (dobro, lagali smo, s malim zakašnjenjem; nije moguće postaviti push, nego, najviše, sinkronizaciju svakih 5 minuta). Aplikacije izgledaju sasvim isto kao na drugim Android Kit Kat uređajima, s time da na tabletu imate više mjesta za pregledavanje (popisa) mailova.

S ovog tableta nije moguće slati SMS poruke pa ćete se alternativno morati dopisivati preko maila ili raznih messenger servisa.

Procesor, memorija

Ovaj tablet pogoni RockChipov četverojezgreni RK3126 čipset, koji radi na taktu od 1,3 GHz, u paru s 512 MB RAM-a, što omogućava nešto usporeniji rad uređaja, kakav zapravo i očekujemo od predstavnika niže cjenovne klase. Od interne memorije od 8 GB stvarno je dostupno 5,5 GB, no srećom možete ju proširiti microSD karticom. MicroSD kartice od 16 GB se mogu naći već po 40-ak kuna.

Benchmark test

MeanIT Q10 po običaju smo podvrgnuli sintetičkim i stvarnim testovima. Od sintetičkih testova, Quadrant Standard pokazao je 1259 bodova, Vellamo Browser (Chrome) 1095, Vellamo Metal 452, a Vellamo Multicore 908 bodova. Stvarni testovi pokazali su da se uređaj u prosjeku uključuje za 46,1 sekundu, isključuje za 31,6 sekundi, a da se kamera uključuje za 3,7 sekunde.

Baterija i trajanje

Baterija od 4000 mAh izdržala je oko dva i pol sata čiste uporabe. 30 minuta proveli smo na aplikacijama društvenih mreža, 30 minuta smo potrošili na isprobavanje raznih aplikacija, 25 minuta gledali smo Full HD video, 20 minuta smo surfali Chromeom,  15 igrali igre, 10 minuta slušali glazbu, a 5 minuta koristili kameru. Međutim, trebamo napomenuti da se dosta kapaciteta baterije potrošilo u stand by modu. Oko 15% za vrijeme šest sati mirovanja. Cijelo vrijeme smo imali uključeni WiFi te podešenu maksimalnu svjetlinu i zvuk. Da se baterija napuni od 1 do 100% putem microUSB kabela i punjača trebali smo pričekati četiri sata i 59 minuta.

Multimedija, FM radio, glazba

U globalu možemo reći da smo vrlo zadovoljni multimedijskom stranom ovog tableta. Što se glazbe tiče, kvaliteta reprodukcije je bila prosječna na Appleovim iPhone slušalicama, ali je imao dobro pogođenu maksimalnu glasnoću. Zvučnik ima prosječnu glasnoću zvuka u kojem su glasno čuju šumovi na najvišim postavkama. U pogledu videa, uređaj uredno vrti različite formate (.avi, .mp4., mkv) filmova različitih rezolucija (od 480p do 1080p).

Uređaj nema FM radio.

Fotoaparat i video

Stražnja kamera ima najviše 2, a prednja 0,3 MP. S time u vidu, morate biti spremni na slabiju kvalitetu fotografija, čak i u najidealnijim uvjetima. U noćnim uvjetima, kvaliteta se očekivano pogoršava te su pikselizacija, šum i artefakti itekako vidljivi na slikama. U opcijama imate mali broj trikova kojima možete ručno pokušati poboljšati situaciju kao što su balans bijele i noćno svjetlo. Možete snimiti i panoramu.

 

Fotografirano s MeanIT Tablet Q10

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1Qwpr3r

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455782901.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455782936.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Od mogućnosti povezivanja, tu su WiFi, GPS i Bluetooth. Od dostupnih preglednika, tu su pouzdani Android preglednik i Chrome. Surfali smo s Chromeom s desetak otvorenih kartica, a aplikacija se nijednom nije ugasila ili usporila. Zumiranje sadržaja bilo je instantno (mada vam zbog veličine ekrana ono neće uopće trebati), ali zato smo trebali pričekati neko vrijeme na učitavanje elemenata prilikom skrolanja dugog sadržaja, tj. naše recenzije Sony Xperije Z5.

Aplikacije i igre

Na ovom uređaju nećete naći bloatware. Jedina dodatno instalirana aplikacija, uz Googleovu svitu programa je Facebook. Zato ćete kolekciju morati upotpuniti na Google Playu. Uz set alata bez kojih ne možemo, instalirali smo i dvije igre: Cut the Rope: Magic te Color Switch. Cut the Rope, igra koja od vas traži da nahranite glavnog lika lizalicom na užetu, već bi vam trebala biti poznata, a Magic je njen zabavni nastavak. Color Switch je, s druge strane, zarazna i frustrirajuća arkada u kojoj morate prelaziti rotirajuće obojane prepreke te paziti da je kugla kojom upravljate iste boje kao prepreka preko koje prelazite.

Cijena za meanIT Tablet Q10

Cijena za MeanIT Q10 je, u skladu s ostatkom ponude meanIT-a, bezobrazno niska. Za meanIT Q10 morat ćete iskeširati 599 kuna (veljača 2016.).

Cool faktor

Neuobičajeno na ovom uređaju je DC kabel za punjenje.

Zaključak testa

MeanIT Tablet Q10 je poveći tablet prvenstveno namijenjen reprodukciji multimedije (glazba, filmovi). Provodite li (ili mislite li provoditi) većinu vremena na tabletu gledajući filmove i surfajući internetom, za nisku cijenu meanIT Q10 će zadovoljiti vaše potrebe. S druge strane, mogao bi vas razočarati kratki vijek baterije (dovoljan za reprodukciju jednog dvosatnog filma) te brzina rada, koja je ipak očekivana za ovu klasu uređaja.

 

Plus

+ reprodukcija multimedije

+ nema bloatwarea

 

Minus

- brzina rada

- ekran

- baterija

Konkurencija - eStar Grand HD

eStar Grand HD ima 10-inčni ekran iste rezolucije, jednako deklariranu internu memoriju te broj megapiksela na kamerama. Ovaj tablet pogoni slabiji Boxchipov četverojezgreni procesor (1,2 GHz), ali zato ima 1 GB RAM-a, 5000 mAh bateriju te radi na Android 5 Lollipopu. Cijena mu je 726 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455782997.jpg

Konkurencija - TrekStor SurfTab Xiron 10,1 QC

Ovaj tablet neuobičajenog imena košta 854 kune, a za tu cijenu nudi 10-inčni ekran više rezolucije od 1280 x 800 piksela. Pogoni ga četverojezgreni procesor, koji radi na taktu od 1,6 GHz te čak 2 GB RAM-a. Stražnja kamera ima 5, a prednja 2 MP. Začuđujuće, uređaj radi tek na Android 4.2.2 Jelly Bean verziji OS-a.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455783007.jpg

 

 

 

Komentari

Milan

17. siječnja 2018 - 16:17 Prijavi neprimjeren komentar

BootLoader UNKNOWN,model meanIT Q10,zamoljavam vas da mi posaljete code za otkljucat Boot Loader .

Odgovori