Testovi mobitela

MEANIT Tablet Q11

Tablet Q11 Tablet Q11 Tablet Q11 Tablet Q11 Tablet Q11 Tablet Q11 Tablet Q11 Tablet Q11 Tablet Q11 Tablet Q11 Tablet Q11
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 03-2016
Vrsta uređaja Tablet
Hrvatski izbornik Da
Operativni sustav Android 5.1 Lollipop
Chipset Allwinner
Procesor A7
Frekvencija procesora 1,00 GHz
Broj jezgri procesora 4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 10,6
Rezolucija ekrana 1366 x 768
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 8 GB
RAM memorija 1 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 2 megapiksela (1200 x 1600)
Rezolucija prednje kamere 0,3 megapiksela (640 x 480)
Rezolucija video snimanja 640 x 480
Prijenos podataka
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi
WiFi hotspot Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 5000
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
Java Da
Organizator Da
Dodatno Stereo zvučnici, G-Senzor
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 46
Vrijeme uključivanja kamere (s) 4
Benchmark test Quadrant (bodova) 7333
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 899 kn
Info Intelkom


01/ 3863 888
http://meanit.hr/
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Za jednostavnije zadaće
Autor: Ivan Luzar

MeanITov model ne privlači samo cijenom već i nešto većom rezolucijom ekrana nego konkurencija

09.03.2016.

 

MeanIT je već dobro poznat po tabletima pristupačne cijene, a tako je i s Q11 koji smo detaljno testirali.

Sadržaj pakiranja

U pakiranju uz tablet smo pronašli USB adapter, microUSB kabel duljine 100 cm, DC (okrugli) adapter za punjenje duljine 100 cm i maleni USB OTG kabel.

Ergonomija, dizajn i izrada

Iako broji neznatno veći ekran spram ostalih tableta u klasi (10,6 inča spram klasičnijih 10,1 inča), po veličini kućišta Q11 je relativno kompaktan. Obrubi oko ekrana su pristojni, ne preveliki niti premali. Dovoljno su široki da bez problema uređaj možemo držati u ruci bez da slučajno dotaknemo ekran i pokrenemo neku neželjenu radnju. Na prednjoj strani, osim ekrana nalazimo samo prednju kameru. Stražnja strana je također relativno prazna, s dvomegapikselnom kamerom pri vrhu te s dva zvučnika sa svake strane tableta pri dnu. Donja stranica i desni bok su kompletno prazni dok na gornjem boku u lijevom kutu nalazimo tipku za zaključavanje i tipke za reguliranje glasnoće. Na lijevoj bočnoj stranici se nalaze svi portovi. S vrha prema dnu nalazimo 3,5 mm audio priključak, okrugli DC ulaz za punjenje, USB ulaz pune veličine, microUSB utor za prijenos podataka i punjenje te pokriveni utor za microSD karticu. Puni USB utor nam je pomalo neočekivan budući da ga niti neki skuplji tableti ne posjeduju. Zanimljivo je da je u paket priložen i USB OTG kabel za spajanje USB memorija pa smo tako na ovaj tablet istovremeno mogli spojiti čak dva USB ključića.

 

Dizajn je sam po sebi klasičan bez nekih dodataka koji bi razbili monotoniju. Stražnja stranica je lagano gumirana i matirana te se na njoj lako poznaju otisci prstiju. Kvaliteta izrade je odlična. Kućište je iznimno čvrsto, bez ikakvih izvijanja ni pri jačem pritisku. Nismo primijetili niti nikakva pucketanja niti nesavršenosti u proizvodnji.

Ekran i tipkovnica

10,6 inča ne samo da je netipična dijagonala za tablet već i ekran nosi pomalo netipičnu rezoluciju od 1366 x 768 piksela. Iako dodatnih 0,5 inča dijagonale i nije toliko primjetno, razlika u rezoluciji je čak i primjetna. Ta rezolucija je tipičnija za laptope, mnoge su web stranice i prilagođene za nju pa se stoga neke web stranice koje nisu prilagođene za mobilne uređaje nešto bolje renderiraju na Q11 nego na drugim modelima. Ekran je izrađen u IPS tehnologiji, što se ponajviše vidi na kutovima gledanja koji su odlični, no kontrast i reprodukcija boja su nešto lošiji nego na drugim IPS ekranima. Preciznost dodira je nešto slabija.

 

Tipkovnica koja je predinstalirana je klasična Googleova koja podržava hrvatski jezik i ispravke. Tipkovnica je sama po sebi vrlo dobra, no problematično nam je bilo brže tipkanje na njoj. Sporijim tipkanjem je sve bilo u redu.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Kao i kod MeanITovih Android mobitela, operativni sustav na Q11 je doživio tek manje promjene. Nekih posebnih dodataka spram Vanilla verzije Androida 5.1.1 nismo primijetili osim dodanih tipaka za regulaciju glasnoće u navigacijskoj traci pri dnu ekrana. Dodir na ekran zahtijeva jednu sekundu čekanja dok se akcija registrira te nakon toga još par sekundi da se naš zahtjev obradi.

MeanIT Q11 se pokreće za 46 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik je kao i na drugim pametnim uređajima neograničenog kapaciteta i moguće ga je sinkronizirati s oblakom. Za razliku od aplikacija kakve imamo na Android mobitelima, na tabletima imenik ima dvije kolone, manju lijevu za biranje kontakta, te širu desnu u kojoj se mogu pregledavati detalji kontakta.

S ovog tableta nije moguće upućivati pozive putem mobilne mreže, no instaliranjem aplikacija poput Skypea i Vibera moguće je zvati brojeve putem internetske veze.

 

Predinstalirane ne nalazimo nikakve aplikacije za pregledavanje društvenih mreža. Aplikacije za društvene mreže mogu se skinuti putem Google Play Storea, a mi smo isprobali Facebook i Twitter. Obje rade veoma sporo, s par desetaka sekundi učitavanja pri prvom paljenju. Svako daljnje učitavanje iziskuje ponovno par sekundi čekanja, a navigiranje tim aplikacijama prožeto je usporavanjima i štucanjima.

E-mail i poruke

Gmail je jednake funkcionalnosti na Q11 kao i na drugim Android uređajima. Bilo da smo koristili Googleov račun ili račun s nekog drugog E-mail poslužitelja, učitavanje poruka nešto traje, a sinkronizacija bi trajala i do par minuta. Tek nakon prvih par sinkronizacija, mailovi bi se nešto brže osvježavali. Što se tiče učitavanja sadržaja poruke, sve se učitavalo bez problema u prikazima, no nešto sporije.

S MeanITa Q11 nije moguće slati SMS poruke, zbog nedostatka ugrađene podrške za mobilne mreže.

Procesor i memorija

Allwinner Quad Core A7 CPU broji četiri jezgre na 1 GHz s jednim gigabajtom RAM memorije. Specifikacije zvuče mnogo bolje od očekivanih obzirom na performanse tableta.

Od 8 GB pohrambenog prostora, korisniku je dostupno 4,74 GB, stoga su eksterne memorije i više nego potrebne. Srećom, kako smo spomenuli, moguće je spojiti čak 3 vanjske memorije na ovaj tablet.

Baterija i trajanje

5000 mAh Q11 donose dobru autonomiju. U standbyu preko noći, kao i većina tableta, gotovo da ne gubi kapacitet. Autonomija pri korištenju podosta ovisi o tome kako se uređaj koristi. Gledanje video sadržaja pohranjenog na uređaju je najštedljivije tako da smo za 30 minutni video snimak izgubili oko 6% kapaciteta. Stremanjem videa s Youtubea, potrošnja se gotovo udvostručuje pa smo za 30 minutni video klip izgubili 13%. Pregledavanje interneta pak je najviše opteretilo bateriju pa smo za oko 10 minuta surfanja izgubili i do 10% kapaciteta baterije.

Multimedija, FM radio, glazba

Za reprodukciju glazbe nalazimo Google Play Music koji služi i kao trgovina za kupnju glazbe. Putem njega, glazbu je moguće reproducirati s interne ili eksterne pohrane, ili pak iz Googleove Cloud pohrane gdje je moguće pohraniti 50.000 pjesama. Moguće je i kupiti pretplatu na neograničeno streamanje glazbe. Budući da nismo u paketu dobili slušalice, glazbu smo slušali putem svojih Sony MDR-EX10LP in-ear slušalica. Kvaliteta zvuka je bila dobra, no pomalo pretiha. Nismo primijetili nikakve šumove niti interferencije, niti u jednom spektru tonova pjesama. Integrirani zvučnici su relativno glasni, no gube na jasnoći kako povećavamo volumen. Pozicioniranje sa stražnje strane i pri dnu također i nije najbolje rješenje, budući da ih je lako pokriti rukama. Kako ih ne bismo pokrili, iskoristili smo jednostavan trik – okrenuli smo tablet naopačke. FM radio nije ugrađen pa se radio može streamati putem jedne od mnogih aplikacija s Google Play Storea.

 

Unutar galerije moguće je pregledavati slike i video zapise, a slike se učitavaju nešto sporije, no to smo i očekivali obzirom na performanse tableta. Video zapisi do 720p rezolucije se otvaraju bez problema, s tek nešto duljim bufferingom na početku, makar reproducirali sadržaj s interne ili eksterne memorije. Youtube i ostale streaming aplikacije rade veoma sporo, no nakon što se video buffera, gledanje Youtubea je moguće u 480p rezoluciji. Pri 720p, primijetili smo poneka zastajkivanja i ispale frameovime.

Fotoaparat i video

2-megapikselna stražnja kamera fiksiranog je fokusa. Slike pravljene njome su relativno neoštre s mnogo šuma i slabim kontrastom. Pri jakom osvjetljenju, boje su relativno dobre, no ponovno je problem u šumu koji na nekim dijelovima „ispere“ boju. Slike se međutim pohranjuju neočekivano brzo za ovaj tablet, unutar jedne sekunde. Kamera ne nudi neke napredne funkcije, već samo slikanje. Tu su samo neke uobičajene funkcije poput grida za pomoć u kadriranju i odgođeno snimanje.

 

Snimanje videa je gotovo jednako kao i fotografiranje, s veoma slabim kontrastom, velikim šumom i fiksiranim fokusom. Objekti u pokretu su iznimno izduženi, a kod snimanja nešto aktivnijih scena primijetili smo ispadanje frameova i zastajkivanje.

 

Prednja kamera je u VGA rezoluciji, a bit će dovoljna za video pozive putem nekih laganijih aplikacija. Također je fiksiranog fokusa i slabog kontrasta, no boje su bolje nego na stražnjoj, kao i šum koji je mnogo manji.

Kamera se pokreće za 4 sekunde.

 

Fotografirano s meanIT Q11:

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457620317.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457620340.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457620720.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Q11 posjeduje glavne komunikacijske protokole pa tako nalazimo Wifi i Bluetooth. Mobilna mreža i NFC nisu ugrađeni.

Predinstalirani Googleov Chrome, kako smo već spomenuli se sporo otvara, a web stranice učitava nešto brže.

Benchmark test

Q11 smo sukobili s našim uobičajenim benchmark alatima, a on je u njima prošao i bolje nego što smo očekivali. Quadrant Standard mu daje 7.333 boda, čime na zastarjeloj ljestvici zauzima prvo mjesto. Antutu mu daje 18.357 bodova, čime zauzima zadnje mjesto na ljestvici. Vellamo browser dio se završava s 1.117 bodova, na zadnjem mjestu iza Samsung Galaxy Nexusa na 4.1.1 Androidu. Vellamo Singlecore dio testa Q11 daje 611 bodova, gdje se ponovno našao u društvu iznad Galaxy Nexusa, ali mjesto ispod Meizu MX4. Multicore Vellamo test daje 974 boda, ponovno mjesto iznad Galaxy Nexusa, no ovaj puta ispod Asusovog Zenphonea 2. U oba slučaja, Q11 se nalazi pri dnu ljestvice.

Navigacija

Predinstaliranih navigacijskih aplikacija nema, pa čak ni Googleovih Karata i Navigacije. Sa Play Storea je moguće skinuti i Googleove aplikacije, no mi smo skinuli Here karte čija karta Hrvatske zauzima oko 400 MB. Karte se učitavaju nešto sporije, a i njihovo pregledavanje zahtijeva nešto više strpljenja zbog češćih međuučitavanja i zastajkivanja.

Uredski paket

Predinstaliran nije niti jedan uredski paket, no mi smo isprobali Microsoftov Office na Q11. Datoteke su se otvarale ispravno, bez nekih problema ili grešaka, no veoma sporo. Word dokument od 6 stranica, bez ikakvih slika i veoma malo ušminkavanja teksta se učitavao oko 15 sekundi. Navigiranje njime je pak bilo relativno dobro, s vrlo malo zastajkivanja.

Organizator i alarm

Googleov kalendar sinkronizira unose s oblakom, a prikaz je ponovno razvučen. Sama aplikacija prikazuje tabletnu verziju sučelja pa je pregled i dalje dobar. Na lijevo nalazimo pregled po danu ili tjednu dok se u desnom užem dijelu nalazi pregled mjeseca.

Alarm je ugrađen u aplikaciju sata, koja uz alarm posjeduje štopericu, odbrojavanje vremena i svjetsko vrijeme.

Aplikacije i igre

Shodno skromnijim promjenama na Android sustavu, broj predinstaliranih aplikacija je veoma malen. Nalazimo neke aplikacije iz Googleovog paketa, ali ne mnogo toga više. Radije vidimo manje predinstaliranih aplikacija, nego da nam proizvođač sam nametne neke aplikacije koje potom ne možemo izbrisati.

Jednostavnije igre poput riječalice i quiz upa rade relativno dobro, no s nekim zastajkivanjima i čekanjima od par sekundi.

Cijena za MeanIT Q11

MeanIT Q11 je dostupan u MeanITovom webshopu za 899 kuna (ožujak 2016.), a karakteristike poput većeg ekrana i punog USB utora bi mogle privući kupce.

Cool faktor

Cool je puni USB priključak koji se veoma rijetko viđa na tabletima.

Zaključak testa

Q11 je veoma dobro izrađen uređaj solidnih specifikacija s veoma dobrim ekranom za svoju klasu. Ima i par zanimljivih funkcija poput USB utora pune veličine i dodatnog priključka za punjenje, no performanse su u praksi nešto sporije.

                   

Plus

+ izrada

+ USB utor pune veličine

+ dobar ekran

 

Minus

- spor rad

Konkurencija - Samsung Galaxy Tab 3

Iako na papiru Samsung Galaxy Tab 3 nema šanse protiv Q11, Samsungov rad je fluidniji. Samsung ima ekran manje dijagonale i rezolucije, što je i glavni nedostatak spram Q11. No iako se radi o starijem modelu, Samsung ima mnogo potentniji hardver. Galaxy Tab 3 je dostupan za 799 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457621217.jpg

Konkurencija - Vivax TPC-91203G

Za ovu cijenu je teško pronaći 10-inčne tablete, a najbliže što smo došli je Vivaxov tablet s dijagonalom od 9 inča i rezolucijom od 1024 x 600. Iako su ekran i rezolucija niži nego na Q11, pravi problem leži u dual core procesoru Vivaxa, koji mu daje brzinu rada koja je usporediva s Q11. Time se Q11 čini boljim odabirom, budući da se za gotovo jednaku cijenu dobiva tablet s novijim softverom, većim erkanom i većom rezolucijom. Vivax TPC-91203G je dostupan za 887 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457621271.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori